Jak ZING dzięki Internetowi Rzeczy zwiększył widoczność w łańcuchu dostaw?
Jak Sigfox wpływa na zmniejszenie śladu węglowego czyli jak ZING dzięki Internetowi Rzeczy (ioT) zwiększył widoczność w łańcuchu dostaw i zniwelował ukryte koszty obsługi procesów logistycznych.
Wyzwanie:
ZING to największy polski dystrybutor papieru, ale także podłoży dla poligrafii, mediów do reklamy wielkoformatowej, a także materiałów opakowaniowych. Od ponad 30 lat dostarcza papier do każdego rodzaju druku, a czas realizacji złożonych zamówień zgodnie z polityką firmy nie może być dłuższy niż 24 godziny. Dla ciągłości i terminowości łańcucha dostaw, specjalistyczne wózki transportowe muszą w ciągu doby od momentu realizacji zamówienia wrócić do zlokalizowanych na terenie kraju centrów magazynowych ZING. Widoczność floty specjalistycznych wózków przeznaczonych do transportu zamówień stanowi kluczowy element optymalizacji procesu łańcucha dostaw, a co za tym idzie obniżenia kosztów oraz zmniejszenia śladu węglowego.
Rozwiązanie:
Montaż około kilkuset ultra energooszczędnych trackerów Sigfox na specjalnych wózkach transportowych firmy ZING oraz wykorzystanie globalnej, działającej w ponad 72 krajach sieci 0G, która pozwala lokalizować oznakowane urządzenia w niemalże każdej części świata. Połączenie technologii Sigfox z platformą analityczną BOX ID w której odzwierciedlone zostały procesy biznesowe klienta, dając pełną kontrolę nad opakowaniami zwrotnymi, w szczególności alerty informujące o anomaliach związanych z nieterminowymi zwrotami.
Rezultat:
Zwiększenie widoczności i efektywności planowania łańcucha dostaw, a co za tym idzie zmniejszenie śladu węglowego poprzez ograniczenie liczby transportów oraz zwiększenie stopnia załadowania pozostałych. Zmniejszenie strat wynikających z ukrytych kosztów obsługi, w tym całkowite wyeliminowanie konieczności „ręcznego” poszukiwania nośników przez pracowników, a także, dzięki monitorowaniu cyklu rotacji, lepsze planowanie procesów serwisowych, terminów przeglądów, a co za tym idzie wydłużony okres użytkowania posiadanych nośników.
SIGFOX
Stworzona w 2010 technologia Sigfox jest podstawą globalnej sieci 0G – pierwszej otwartej publicznej sieci LPWAN umożliwiającej bezpiecznie podłączanie ultra energooszczędnych urządzeń internetu rzeczy (IoT). Globalna sieć 0G jest obecnie rozwijana w ponad 70 krajach, dając klientom możliwość przesyłania danych z urządzeń w dowolnym miejscu oraz w dowolnej chwili. Rozwinięty ekosystem partnerów sprawia, że klienci korzystający z sieci 0G mogą skupić się na rozwijaniu własnego modelu biznesowego oraz własnych organizacji, bez konieczności budowania dodatkowych kompetencji. www.sigfoxpoland.com
BOX-ID
Założona w 2018 roku firma BOX ID Systems oferuje kompleksowe rozwiązania IoT do monitorowania lokalizacji w celu efektywnego kosztowo śledzenia milionów zasobów logistycznych w globalnym łańcuchu dostaw przemysłowych, na miejscu i wewnątrz budynków. Elastyczność wykorzystania danych to jedno z najważniejszych założeń firmy, dlatego BOX ID to jedno oprogramowanie, kompatybilne dla wszystkich systemów i urządzeń, które koncentruje się na łączeniu danych nie tylko z fizycznych nośników, ale także z lokalnych systemów identyfikacji (ERP, MES, Telematics). Platforma BOX ID Data Intelligence to rozwiązanie do optymalnego śledzenia i zarządzania zasobami, której internetowy interfejs dostępny jest zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. www.box-id.com
ZING
ZING to największy polski dystrybutor papieru, podłoży dla poligrafii, materiałów opakowaniowych oraz mediów do reklamy wielkoformatowej. Od ponad 30 lat dostarcza papier do każdego rodzaju druku. Atutem firmy jest dopracowana logistyka, optymalny układ trzech magazynów lokalnych i siedmiu platform przeładunkowych na terenie Polski, które pozwalają na utrzymanie wysokich stanów magazynowych przeszło 5000 oferowanych produktów. www.zing.com.pl
Widoczność a efektywny łańcuch dostaw
ZING to największy polski dystrybutor papieru, ale też działający na terenie całego kraju wykonawca kompleksowych rozwiązań w zakresie materiałów reklamowych i podłoży do komunikacji wizualnej. Od ponad 30 lat dostarcza papier do każdego rodzaju druku, a czas realizacji złożonych zamówień nie może być dłuższy niż 24 godziny. Dla terminowości realizacji zamówień, widoczność zasobów, w tym m.in. specjalistycznych wózków do transportu banerów i płyt wielkoformatowych to element strategiczny.
Działając przede wszystkim na terenie Polski, łańcuch dostaw ZING opiera się przede wszystkim na optymalnym układzie rozlokowania 3 magazynów lokalnych oraz 7 platform przeładunkowych, które pozwalają na utrzymanie wysokich stanów magazynowych przeszło 5000 oferowanych produktów oraz dostawy door-to-door realizowane nawet do 24 godzin. Ze względu na specyfikę materiałów, wielkogabarytowość oraz indywidualny charakter wielu zamówień, ZING stworzyło flotę specjalistycznych wózków transportowych pozwalających na bezpieczny transport nawet 4-metrowych płyt czy banerów. Dla ciągłości i efektywności łańcucha dostaw, powrót wózków transportowych do wskazanego magazynu terenowego w ciągu 24 godzin od realizacji dostawy, ma zasadnicze znaczenie.
Nasze wózki do transportu wielkoformatowych banerów oraz płyt cieszą się dużą popularnością. Nie tylko zapewniają bezpieczny transport produktów zamówionych przez klienta, ale także dzięki zastosowanej konstrukcji i przymontowanych kółkach są lekkie i łatwe do ustawienia. Najzwyczajniej w świecie, wielu klientom takie wózki przydałyby się w ich firmach, dlatego przed wdrożeniem rozwiązania IoT mieliśmy spory problem z egzekwowaniem ich terminowego zwrotu. – mówi Grzegorz Mazur, koordynator transportu w firmie ZING i dodaje: Teraz widzimy wszystko na platformie BOX-ID. Gdy nasz oznakowany sprzęt nie wraca do nas w ciągu 24 godzin od realizacji zamówienia, dostajemy alert, który możemy przesłać dalej do klienta, a ten już wie, że zwrot musi być niezwłoczny. Nie bez znaczenia jest także aspekt psychologiczny. Od momentu oznakowania naszych urządzeń, kierowcy i klienci w większości sami pilnują terminowości zwrotu, a my oszczędzamy czas i zwiększamy efektywność procesów.
Eliminacja strat oraz zmniejszenie śladu węglowego
Dodatkowym bonusem wdrożenia rozwiązania IoT czemu jest eliminacja strat wynikających z ukrytych kosztów obsługi. Przed wdrożeniem poszukiwanie oraz organizowanie zwrotu przetrzymywanych wózków transportowych zajmowała naszym pracownikom nawet do kilku godzin w tygodniu. Dziś to zaledwie kilka minut w ciągu dnia. Ukryte koszty obsługi tego procesu, logistycznego zostały praktycznie zlikwidowane, tak jak potrzeba „ręcznego” poszukiwania naszych urządzeń przez ludzi w terenie. – mówi Grzegorz Mazur, koordynator transportu w firmie ZING.
Zwiększenie widoczności w łańcuchu dostaw ZING ma jeszcze jeden, proekologiczy aspekt. Dzięki dokładnej wiedzy o zasobach znajdujących się w poszczególnych lokalizacjach, transporty pomiędzy centrami lokalnymi, a magazynem centralnym zostały w pełni zoptymalizowane. Dzięki temu transport wózków odbywa się rzadziej, ale za to w pełnym załadunku. Zmniejsza to koszty logistyczne, optymalizuje procesy, ale także wpływa na zmniejszenie śladu węglowego.
Implementacja rozwiązania dostarczonego przez Sigfox Poland pozytywnie wpłynęła także na usprawnienie procesów serwisowych oznakowanych urządzeń. Dzięki indywidualnej numeracji oznakowanych urządzeń, nie tylko łatwiej je zlokalizować, ale także w przypadku potrzeby serwisu, odpowiednia adnotacja od razu znajduje się na platformie i jest widoczna dla odpowiedniego pionu, który może efektywnie planować i realizować naprawy – dzięki czemu możliwe jest wydłużenie trwałości i cyklu wykorzystania nośnika, co z kolei znacząco ogranicza wydatki na zakup nowych nośników.
Klienci oszczędzając czas, oszczędzają pieniądze. Koszty pracownicze wiążące się z ukrytymi kosztami obsługi, czyli na przykład z godzinami spędzonymi na poszukiwaniu ludzi, którzy mogą potwierdzić lokalizację urządzeń, niejednokrotnie mogą przekraczać koszty zasobu. IoT automatyzuje procesy, obniża koszty i pozwala integrować planowanie i optymalizować łańcuchy dostaw. Zmniejszenie śladu węglowego to coś o co walczą obecnie wszystkie firmy na całym świecie. Cieszymy się, że oferowane przez nas rozwiązania mogą być wykorzystywane także w tym zakresie. – mówi Michał Kowalski, Partner w Sigfox Poland i dodaje: Cieszymy się, że kolejne nasze wdrożenie, przekłada się na zauważany przez Klienta zysk.
Cieszymy się, że kolejne nasze wdrożenie, przekłada się na zauważalny przez Klienta zysk. Na podstawie dokładnych informacji o lokalizacji wózków transportowych, Zing może optymalnie realizować zamówienia klientów. Rozwiązanie zapobiega też wszelkim nieporozumieniom co do terminowości i liczby zwróconych stojaków. – mówi Matthias Piekarczyk, Chief Sales Officer (CSO), Box ID Systems.
Korzyści rozwiązania IoT:
- Zwiększenie widoczności w łańcuchu dostaw – oznakowane nośniki, niezależnie od lokalizacji widoczne cały czas na platformie mobilnej BOX ID
- Eliminacja ukrytych kosztów obsługi – redukcja wielu godzin pracy spędzonych na poszukiwaniu niezwróconych nośników oraz na egzekucji zwrotu
- Optymalizacja procesów serwisowych
- Wydłużenie cyklu wykorzystania nośników
- Zmniejszenie kosztów obsługi oraz optymalizacja budżetu na wymianę zużytych nośników
- Możliwość powiększenia floty
- Redukcja śladu węglowego poprzez zmniejszenie ilości transportów i optymalizację załadunku
Autor