IoT w firmie Michelin. Firma Michelin wysyła rocznie 150 tysięcy kontenerów drogą morską. Zarządzanie tym procesem, to wielka odpowiedzialność. Na przykład, spóźniona dostawa do producenta samochodów może oznaczać kosztowne zatrzymanie na linii produkcyjnej, a koszt zatrzymania ciężarówki górniczej, ponieważ opona wymaga wymiany, może wynieść kilka milionów euro.

Michelin szukał niedrogiego, trwałego rozwiązania do śledzenia transportów międzykontynentalnych. Pragnął systemu, który umożliwiłaby pracownikom skuteczną komunikację z klientami na temat miejsca pobytu towarów w tranzycie, tak aby byli w stanie podać dokładne szacunki czasu przybycia, co jest szczególnie ważne w przypadku pilnych dostaw.

Na rynku były już rozwiązania do śledzenia, takie jak te, których szukał Michelin – korzystały z technologii GSM 3G lub 4G – jednak ich koszt sięgał 100 USD za śledzony kontener.

Michelin wspólnie z firmą Argon Consulting, zbadał istniejące na rynku urządzenia śledzące i technologie oraz opracował prognozy kierunków ich rozwoju i możliwości optymalizacji. Kluczowymi czynnikami wyboru była jakość i dokładność lokalizacji.

Globalny dostawca usług IoT Sigfox był jedynym międzynarodowym dostawcą sieci małej mocy, który był w stanie dostarczyć firmie Michelin urządzenia śledzące, a także – poprzez sieć 0G – wysokiej jakości łączność w każdym z krajów, w których prowadzi działalność.

Opracowano również algorytm, który umożliwia modułom śledzącym wykrywanie ruchu fizycznego, dzięki czemu rozwiązanie jest w stanie raportować określone działania, takie jak załadunek lub rozładunek przesyłek, a także monitorować warunki transportu, takie jak światło, temperatura, wilgotność i wstrząsy.

Wdrożenie systemu w Michelin doprowadziło do ​​zmniejszenia zapasów na morzu nawet o 10% i zwiększenia dokładności szacowanego czasu przybycia (ETA) o 40%, dzięki zarządzaniu zapasami w czasie rzeczywistym.

Kluczowe zalety:

Opłacalność: dzięki podstawowym modułom śledzącym, które wysyłają dane tylko w określonych momentach, małym bateriom i niskiemu zużyciu energii, koszt za śledzoną przesyłkę jest znacznie niższy niż u konkurencji. Oszczędność czasu i kosztów ma również znaczący, namacalny wpływ na zadowolenie klienta.

Fakty i liczby:

  • 20-40 euro: koszt rozwiązania śledzenia na kontener
  • 1 rok: czas potrzebny na opracowanie i przetestowanie rozwiązania do śledzenia
  • 4 lata: średnia żywotność modułu śledzącego
  • Jesteś zainteresowany podobnymi rozwiązaniami?

Źródło: Sigfox