Do niedawna perspektywa śledzenia kontenerów rozsyłanych po całym świecie w czasie rzeczywistym wydawała się odległą fantazją zarówno dla producentów, jak i dostawców. Było to prawie niemożliwe. Ale współpraca Sigfox i firmy IBM spowodowała, że ​​te marzenia stały się rzeczywistością.

W 2019 roku Sigfox i IBM ogłosiły wprowadzenie swojej innowacyjnej technologii „Track & Trace” w Groupe PSA, francuskim koncernie samochodowym i motocyklowym. Technologia, która położyła kres niepotrzebnym opóźnieniom w łańcuchu dostaw, umożliwia digitalizację śledzenia kontenerów między dostawcami a zakładami montażowymi.

„Zarządzanie i śledzenie zasobów jest […] najbardziej poszukiwaną usługą na rynku Internetu Rzeczy. Z przyjemnością łączymy moc Watson IoT z naszą bezproblemową międzynarodową siecią, aby umożliwić Groupe PSA usprawnienie łańcucha dostaw.” – powiedział Ludovic Le Moan, dyrektor generalny i współzałożyciel Sigfox.

Rozwiązanie oparte na technologii w chmurze IoT IBM i międzynarodowej sieci „0G” Sigfox, polega na połączeniu kontenerów z małymi i solidnymi czujnikami geolokalizacyjnymi. Jednak kluczową siłą tej technologii śledzenia jest jej zdolność do umożliwienia Groupe PSA zoptymalizowania rotacji kontenerów między różnymi lokalizacjami dostawców i fabryk.

Monitorowanie zagrożeń

Track & Trace pomoże Groupe PSA może śledzić w “real time”, kontenery wyposażone w czujniki za pośrednictwem sieci Sigfox. Dzięki precyzyjnym informacjom na temat położenia kontenerów, Groupe PSA znalazła bardziej skuteczny sposób ograniczenia awarii linii produkcyjnych oraz jej przestojów. Cechą wyróżniającą tę technologię jest to, że jest niezwykle łatwa do wdrożenia, dzięki czemu jest już wdrażana w kilku fabrykach grupy.

„System Track & Trace, pozwala nam dowiedzieć się szczegółowo, gdzie znajdują się nasze kontenery. To prawdziwy przełom i nowy krok w cyfryzacji łańcucha dostaw.”- mówi Yann Vincent, EVP Manufacturing & Supply Chain Groupe PSA.

W oparciu o najnowsze innowacje technologiczne w świecie Internetu Rzeczy, IBM opracował rozwiązanie w celu bezproblemowej integracji ze środowiskiem przemysłowym. Pod względem wielkości, wydajności i ograniczeń montażowych czujnik został zaprojektowany jako kompletne rozwiązanie kontenerowe „As A Service”. Co więcej, ponieważ jest już zintegrowane z usługami analitycznymi IBM, rozwiązanie będzie mogło się rozwijać i ewoluować zgodnie z potrzebami biznesowymi i nowymi zastosowaniami logistycznymi, dzięki sztucznej inteligencji i współużytkowaniu technologii w ekosystemach Blockchain.

Współpraca od początku do końca

Ponieważ IBM wybrano pod koniec fazy konsultacji z dostawcą, rozwiązanie biznesowe zostało współtworzone i opracowane podczas sesji myślenia projektowego w IBM Studio z ekspertami logistycznymi Groupe PSA. Następnie został uprzemysłowiony w ScaleZone firmy IBM we Francji, strukturze wykorzystującej otwarte ekosystemy do opracowywania projektów z udziałem wielu zainteresowanych stron.

Takie podejście do wspólnej budowy było możliwe tylko dzięki ścisłej współpracy między IBM, Groupe PSA i Sigfox. Nie tylko usprawniło to proces wdrażania, ale pozwoliło także rozwinąć rozwiązanie do skali przemysłowej.

„Jestem dumny, że IBM jest zaufanym partnerem Groupe PSA w zakresie efektywnej logistyki. W tym innowacyjnym projekcie pokazujemy wartość prowadzonych projektów w połączonym ekosystemie, z partnerem takim jak Sigfox, w celu opracowania nowych zastosowań cyfrowych w Groupe PSA. ”- komentuje Nicolas Sekkaki, prezes IBM France.

IBM, Sigfox i Groupe PSA planują oferować tę platformę innym europejskim producentom od 2019 r.