Wszyscy już przyzwyczailiśmy się do widocznych w sklepach, na stacjach benzynowych czy lotniskach, terminali służących do badania satysfakcji klienta. Mogą być to przyciski albo ekran dotykowy. Większość z nas jednak nie zdaje sobie sprawy, ile zachodu trzeba włożyć w to, aby ten system działał. Trzeba go podłączyć do internetu, prądu albo sieci GSM. To kosztuje. I nie zawsze działa. W 2015 r. Sébastien Moulis i Jérôme Chambard – zdali sobie sprawę z tych wszystkich problemów, i stworzyli nową usługę i produkt oparty o sieć Sigfox – Skiply.

Korzystając z sieci 0G Sigfox, w SKIPLY zaprojektowali terminale tak, aby usprawnić proces ankietowania klientów w sposób niespotykany do tej pory na rynku. Rezultatem ich prac był Smilio Satisfaction and Action; dwa wysoce konfigurowalne, opłacalne i trwałe urządzenia IoT.

SKIPLY „Smilio” zbiera informacje od klientów w real time w punktach sprzedaży, w restauracjach a nawet w autobusach. Dzięki temu firmy używające SKIPLY mogą natychmiast usprawniać swoje procesy operacyjne. To olbrzymia zmiana w stosunku do tradycyjnych ankiet satysfakcji klientów, na dane z których czekało się tygodniami lub miesiącami.

Smilio Action ma szerszy zakres zastosowań. Można je wykorzystywać np. do powiadamiania kierowników obiektów o drobnych problemach w obrębie lokali – takich jak ogrzewanie lub oświetlenie. W przypadku Facility Management, SKIPLY pomógł ulepszyć system sprzątania. Kiedy na miejscu pojawia się sprzątaczka, naciska zielony przycisk, a gdy kończy, naciska czerwony. Pozwala to na fizyczny dowód obecności na miejscu, cyfrowy zapis czasu pracy i pomija proces dwustronnej komunikacji. O tym, jak przydatnym rozwiązaniem może być sygnalizator umieszczany w toaletach, i pozwalający klientom natychmiast informować obsługę, że skończył się papier, mydło lub, że wymagane jest sprzątanie – nie trzeba chyba przekonywać.

Instalacja na miejscu – wykonana w 5 minut

Oprócz zastosowania samego produktu, jego genialność tkwi również w prostocie jego instalacji.

„Produkty konkurencyjne opierają się na kartach SIM, stabilnym połączeniu 3G i umiejscowieniu obok źródła zasilania. To wszystko oznacza dodatkowy czas i pieniądze na instalację, a robienie tego na dużą skalę staje się trudne i nieopłacalne. Nasze rozwiązanie jest skalibrowane w naszej fabryce, co oznacza, że ​​czas instalacji na miejscu wynosi zaledwie 5 minut, w tym: cześć i do widzenia ” – śmieje się Jérôme.

Jest to kluczowa kwestia dla firm posiadających wiele placówek. Chambard tłumaczy: „Gdy masz 10 000 urządzeń, w 10 000 lokalizacji, instalacja i zarządzanie podobnym systemem może być bardzo skomplikowane. Tymczasem nasze rozwiązanie wymaga tylko wyciągnięcia z pudełka, włożenia baterii i upewnienia się, że samo połączyło się z siecią. I można jechać do następnej placówki, aby powtórzyć te czynności. Nie wymaga to planu awaryjnego, kabli, Wi-Fi ani aktualizacji oprogramowania.

Jakie jest największe zagrożenie dla rozwiązania SKIPLY?

„Firmy mają wybór między naszym rozwiązaniem a tabletem, ale ile razy widzieliśmy tablet na stojaku w jakimś miejscu, na lotnisku, bez zasialania, lub z komunikatem o konieczności aktualizacji oprogramowania lub zablokowanym ekranem? – mówi Chambard. – „Tablety są zbyt skomplikowanym rozwiązaniem, aby można je było stosować w terenie, dlatego zawsze jesteśmy zadowoleni, gdy w przetargu alternatywnym rozwiązaniem jest tablet, ponieważ nasze produkty mogą go pokonać pod każdym kątem”.