Ubezpieczenie na godziny. Lub minuty.

Rynek ubezpieczeń oparty na danych generowanych przez czujniki IoT jest wciąż w powijakach, ale oczekuje się, że wzrośnie bardzo szybko wraz z dojrzewaniem tej technologii. Przykładem na to jest firma La Parisienne Assurances, która zaczęła oferować ubezpieczenie automatycznie zawierane np. podczas korzystania z hulajnogi albo roweru. A to wszystko stało się opłacalne dzięki czujnikom działającym w sieci 0G Sigfox.

Obie firmy od niedawna wprowadzają na rynek rozwiązania ubezpieczeniowe przeznaczone na rynek mobilny obejmujący samochody, motocykle, skutery, itp.

Jak to działa?

Klienci indywidualni lub firmy z niewielkimi flotami pojazdów, które subskrybują tę ofertę, otrzymają czujnik, który bardzo łatwo instalują w swoich pojazdach. To urządzenie, działające w sieci 0G Sigfox, jest wyposażone w wykrywający ruch akcelerometr i umożliwia zawieranie ubezpieczeń na podstawie rzeczywistego wykorzystania pojazdów. Na minutę, na godzinę lub według przejechanych kilometrów.
Podczas Digital Insurance Agenda (DIA) w Amsterdamie zaprezentowano tę usługę na żywo. Skuter elektryczny wyposażony w czujnik IoT, przejechał przy widzach pewien dystans, a po jego zatrzymaniu, wysłane z czujnika przez sieć Sigfox dane zostały odebrane przez platformę technologiczną La Parisienne i bezpiecznie zapisane z wykorzystaniem technologii blockchain.
Korzystanie z Internetu Rzeczy stanowi prawdziwą rewolucję w działalności ubezpieczeniowej – jeden z obszarów to rozwój produktów i usług ubezpieczeniowych opartych na rzeczywistym wykorzystaniu ubezpieczonych urządzeń lub przedmiotów, a także automatyczne zgłaszanie i wypłatę roszczeń.

Co to daje?

Dzięki temu partnerstwu La Parisienne Assurances i Sigfox odpowiadają na potrzeby europejskich konsumentów, którzy żądają prostoty i przejrzystości w usługach ubezpieczeniowych. Taka technologia drastycznie skraca czas wypłacania odszkodowań i pozwala klientom płacić za usługi ubezpieczeniowe na podstawie rzeczywistego wykorzystania ubezpieczonego przedmiotu.
La Parisienne Assurances ocenia, że ten rynek w samej Europie jest wart kilka miliardów Euro i planuje zająć na nim pozycję poważnego gracza. Partnerstwo technologiczne z Sigfox stwarza mu możliwość opracowywania nowych rozwiązań lub produktów, opartych na rzeczywistym korzystaniu z ubezpieczonych przedmiotów, które wymagają automatycznego zarządzania roszczeniami. Tworząc inne czujniki ubezpieczyciel planuje wejść na inne rodzaje rynków, takie jak zakwaterowanie, podróże czy opieka zdrowotna.
Więcej informacji:
mkowalski@sigfoxpoland.com