5 najważniejszych trendów technologicznych dla Supply Chain w 2024
Nadchodzący Nowy Rok – 2024 – to czas retrospekcji i szukania nowych wizji. Zmiany, które następują w wielu dziedzinach życia w tym technologii stwarzają szereg nowych szans. Dążąc do doskonałości w każdym obszarze biznesu staramy się szukać szans, czerpać pomysły i adaptować je do swoich potrzeb. Specjalnie dla Was, przenalizowaliśmy prognozy i kierunki rozwoju Supply Chain Management i mamy dla Was kilka ważny spostrzeżeń.
Prognozy i kierunki rozwoju Supply Chain Management
Według ASCM Insight: stare sposoby zarządzania sieciami dostaw są dalece niewystarczające.
Czytając najnowszy raport Top 10 Supply Chain Trends for 2024 by ASCM dowiadujemy się, jakie będą główny czynniki kształtujące przyszłość nowoczesnych łańcuchów dostaw.
Od wykorzystywania siły danych i sztucznej inteligencji po budowanie zwinnych i odpornych łańcuchów. Te imperatywy będą wpływały na zmiany w modelu łańcuchów dostaw w 2024.
Zwracamy uwagę, na top 5, które najlepiej – według nas – przybliżają całą branżę do koncepcji Przemysłu 4.0. Cała piątka jest w pełni wspierana technologię IoT (Internet Rzeczy):
Cyfryzacja.
Big data i analityka.
Inwestycje w systemy oraz ludzi.
AI.
Widoczność, śledzenie i lokalizacja.
Jak IoT wspiera te trendy?
Analizując, poszczególne trendy zwróćmy uwagę na cechy i funkcjonalności, które znakomicie są wspierane przez technologię IoT.
Cyfryzacja – IoT – zapewnia konwersję danych fizycznych na dane cyfrowe, stanowiące podstawę tworzenia cyfrowych bliźniaków procesów biznesowych.
Big Data i analityka – dane pozyskiwane przez sensory IoT są następnie analizowane i zamieniane przez platformy na informacje, raporty oraz powiadomienia o nieprawidłowościach w procesach biznesowych.
Inwestycje – zastosowanie IoT to inwestycja w efektywność, poprawa jakości pracy oraz dostarczenie danych, bez których niemożliwe jest realizowanie strategii ESG.
AI – mając cyfrowe dane, kolejnym krokiem jest analiza danych z wykorzystaniem modeli AI i wykrywanie wszelkich nieprawidłowości oraz ciągła optymalizacja łańcuchów dostaw .
Widoczność, śledzenie i lokalizacja – cyfryzacja to pierwszy krok do osiągnięcie cyfrowej widoczność łańcucha dostaw. Dostarczając dane do platformy osiągamy pełną kontrolę na łańcuchem, tworząc cyfrową wieżę kontroli lotów.
Z IoT możemy dla Was zbudować wspomnianego wcześniej cyfrowego bliźniaka Waszego łańcucha dostaw, ale również Waszych budynków – np. magazynów, fabryk, czy centrów handlowych.
Przykładowo cyfryzacja transportowych opakowań zwrotnych umożliwi organizacjom śledzenie przepływu towarów i materiałów na każdym poziomie łańcucha dostaw — od pochodzenia produktu do miejsca docelowego, wspierając m.in. toczące się obecnie prace nad paszportem produktów dostarczanych konsumentom.
Tak! Dzięki trackerom IoT możemy z łatwością uzyskać dane o lokalizacji, temperaturze i statusie przesyłki. Informacje te dodają do wspomnianych wcześniej analiz danych kolejne wymiary – np. stany magazynowe i automatyczne inwentaryzacje lub alerty o przekroczenie terminów, opuszczeniu stref lub zmianie pozycji.
Ten trend również widzimy na naszym krajowym rynku. Wdrażając dzisiaj rozwiązania w Polsce rozmawiamy z wieloma firmami. Klienci dzielą się z nami swoimi wyzwaniami. Wspominają o wysokich kosztach zarządzania opakowaniami transportowymi, skomplikowanych procesach, o braku realnego nadzoru nad partnerami i realizacji przez nich zapisów kontraktowych. Opowiadają, dlaczego inne technologie (np. RFID) nie spełniły ich oczekiwań biznesowych.
My już wiemy, że w nadchodzącym 2024 roku wiele z tych organizacji przekształci swoje łańcuchy dostaw w inteligentne i cyfrowe ekosystemy.
Chcesz być bieżąco z nowinkami IoT?
Zapisz się naszego newsletter na LinkedIn, klikając link poniżej,
Autor