Jak ograniczyć straty opakowań zwrotnych o 90%?
Czyli, przepis na pełną kontrola łańcucha dostaw oraz opakowań zwrotnych z zastosowaniem IoT by Michał Kowalski.
Niespełna kilka dni temu mieliśmy okazję dzielić się z naszymi doświadczeniami i wiedzą z przedstawicielami branży automotive. Nasza misja na Forum MotoSolution pokazała jednoznacznie, że problem zagubionych opakowań transportowych jest bardzo na czasie.
“RTP lost in space“ – hasło nadal aktualne.
O Forum MotoSolutions
Na początku warto nadmienić, że ForumMotoSolutions – Największa konferencja dla przemysłu motoryzacyjnego w Polsce należy do największych konferencji motoryzacyjnych nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo-Wschodniej.
Podczas dwóch dni mieliśmy okazję wysłuchać szeregu prezentacji oraz uczestniczyć w ciekawych dyskusjach na temat najważniejszych wyzwań stojących przed branżą motoryzacyjną.
12 Forum MotoSolutions to:
- świetnie dobrane prezentacje oraz tematy przewodnie całego Forum,
- dziesiątki spotkań i ciekawych rozmów,
- merytoryczne dyskusje podczas paneli,
- możliwość zobaczenia na żywo demo wielu rozwiązań, w tym naszego 😀 do cyfryzacji łańcuchów dostaw.
Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć aktywnie w programie tego wydarzenia – w szczególności roli Partnera Branżowego.
To pytanie spędzające sen z powiek wielu menedżerom logistyki. To wyzwanie dla branży automotive i całego sektora produkcji części samochodów oraz komponentów motoryzacyjnych. Niski wskaźnik wykorzystania opakowań to sygnał, że jest jakiś problem łańcuchu dostaw, który z pewnością generuje spore koszty.
To wyzwanie zostało zaadresowane w naszej prezentacji poprowadzonej przez Michała Kowalskiego – Partner Sigfox Poland. Michał przedstawił przepis na pełną kontrola łańcucha dostaw dzięki IoT. Wszyscy, którzy mieli okazję wysłuchać prezentacji, mogli dowiedzieć się jak cyfrowe metody wspierane przez IoT pomagają w codziennym zarządzaniu opakowaniami transportowymi.
Zwrotne Opakowania Transportowe
Zwrotne opakowania transportowe mają istotne znaczenie w procesie produkcyjnym, transportowym jaki i przeładunkowym. Wykorzystywane są zarówno w transporcie na zewnątrz, do klientów i partnerów, jak również w ramach logistyki wewnętrznej (intralogistyka).
Opakowania zwrotne zabezpieczają towar, ułatwiają jego identyfikację oraz magazynowanie i bardzo często są elementem łańcucha produkcyjnego, towarzysząc produktowi końcowemu przez cały cykl życia.
Odpowiednio zaprojektowane opakowanie zwrotne optymalizuje koszty transportu, ryzyko uszkodzeń a na koniec ma pozytywny udział w redukcji śladu węglowego.
Do 15% opakowań jest gubionych lub uszkadzanych, często razem z przewożonym towarem.
Do 40% Opakowań zalega bezczynnie w różnych częściach łańcuchów.
Nie wiemy gdzie są, co się z nimi dzieje i kiedy mogą do nas wrócić.
Rozmawiając z klientami z branży dowiaduję się o ich codziennych wyzwaniach:
- Ile nośników mamy aktualnie na stanie?
- Czy nie zabraknie nam opakowań do kolejnych dostaw?
- Czy partner logistyczny odeśle opakowania na czas, zgodnie z umową??
- Ile opakowań muszę dokupić?
Schemat jest zawsze ten sam – wiele opakowań jest gubionych, kradzionych lub mają status “lost in space”. Wiele nich po prostu może zalegać bezczynnie gdzieś na końcu hali magazynowej. Wiele innych może być wykorzystywanych bez wiedzy właściciela przez partnerów biznesowych lub klientów.
Czy w ogóle warto monitorować opakowania zwrotne, skoro kosztują tak niewiele?
Wartość opakowania to koszt rzędu – od 50 do znacznie ponad 1000 Euro (chociaż są opakowania o wartości 10 i 20 tysięcy Euro!). Jednak sam koszt opakowania to tylko wierzchołek góry lodowej.
Ukryte koszty zarządzania opakowaniem przez cały jego cykl życia mogą być nawet 8x wyższe niż koszt nośnika.
Skąd się biorę te dodatkowe koszty?
Brak dokładnej informacji o lokalizacji i statusie opakowania generuje cały szereg dodatkowych kosztów.
- Koszty pracy związane z administracją, inwentaryzacją oraz ręcznym poszukiwaniem opakowań w przypadku problemów z dostawami.
- Koszty pracy związane z kompletowanie, planowaniem oraz monitorowaniem logistyki.
- Ręcznie prowadzony nadzór nad partnerami logistycznymi – to czas pracy, który można wykorzystać na działania rozwojowe.
Aby policzyć stopę zwrotu (ROI) zachęcam do skorzystania z prostego kalkulatora ROI dostępnego na stronie: Jak poprawić efektywność wykorzystania opakowań transportowych? i poznaj innowacyjne rozwiązanie do monitoringu zwrotnych opakowań transportowych dla branży automotive!
A gdyby opakowania zwrotne mogły mówić albo wysyłać jakieś sygnały?
Rozwiązaniem jest właśnie Internet Rzeczy wykorzystujący technologię Sigfox. Rozwiązania IoT do monitoringu i ewidencji opakowań zwrotnych w porównaniu na przykład do RFID zapewniają bardzo szybkie wdrożenie monitoringu na pełną skalę bez budowania specjalistycznej infrastruktury. Wystarczy podłączyć całą flotę opakowań do Internetu Rzeczy przy pomocy niewielkich aktywnych sensorów nieustannie informujących o stanie zasobów oraz ich lokalizacji. A to wszystko bez infrastruktury i okresie funkcjonowania liczonym w latach.
Jak zastosowanie technologii IoT może wspierać zarządzanie opakowaniami?
W 100% bezprzewodowe rozwiązanie jest wdrażane bez konieczności integracji z infrastrukturą w fabryce lub magazynie. Dzięki temu wdrożenie na masową skalę zajmuje pojedyncze dni. Jest to jeden z wyróżników względem innych technologii – np. RFID – wymagających infrastruktury w miejscach, w których chcemy śledzić nasze towary.
Platforma na bieżąco monitoruje lokalizacje oraz przepływy zasobów. W przypadku nieprawidłowości – natychmiast przekazuje odpowiednie alarmy– na przykład o przekroczonym terminie zwrotu opakowań lub o zbyt małej liczbie nośników dostępnych do wysłania nowej partii produktów. Analiza oraz wizualizacja historycznych danych pozwalają na ciągłą optymalizację łańcucha dostaw.
Mam 10 000 stalowych stelaży i kontenerów. Czy to możliwe, aby tracker IoT działał aż 7 lat praktycznie bezobsługowo?
To jedno ważniejszych pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć. Opakowania transportowe pracują w cyklach w różnych lokalizacjach łańcuchów dostaw. Wymaga to efektywności kosztowej, jak również pewności działania bez angażowania ludzi. Największym wyzwaniem jest zapewnienie, aby tracker IoT pracował na jednej baterii przez wiele lat. Urządzenia podłączone do sieci Sigfox pracują wiele lat (nawet 10) na zasilaniu bateryjnym. To wszystko jest możliwe dzięki unikalne technologii radiowej oraz oprogramowaniu trackera zaprojektowanych z myślą o autonomicznym działaniu przez wiele lat.
Urządzenia komunikują się z platformą w momencie wykrycia zmiany lokalizacji, orientacji lub poziomu temperatury, nie wysyłając zbędnych informacji.
Kolejną zaletą rozwiązania jest prosta i szybka instalacja. Urządzenia są na stałe montowane za pomocą np. nitów lub wkrętów, w miarę jak nośniki wracają do punktów dystrybucji. Praktycznie w jednym cyklu obiegu można „ufryzować” całą flotę nośników bez wstrzymywania łańcucha.
Ważne! Wszelkie zmiany konfiguracji urządzeń można realizować zdalnie – niezależnie od aktualnej lokalizacji urządzenia. To dalsza oszczędność kosztów utrzymania i zarządzania całą flotą urządzeń.
Dodatkowo – dostępne funkcje platformy pozwalają na łatwą konteneryzację danych – np. przypisanie numeru seryjnego nośnika do konkretnego trackera – wnosi to dodatkową wartość biznesową do samego śledzenia.
Jakie rodzaje opakowań i nośników możecie monitorować?
Najprostsza odpowiedź brzmi: KAŻDE. Od strony technicznej dostępne rozwiązania pozwalają monitorować zarówno opakowania stalowe oraz plastikowe.
Mogą to być:
- opakowania dedykowane dla elementów karoserii,
- opakowania montażowe,
- pojemniki,
- plastikowe pojemniki transportowe i magazynowe,
- skrzynio palety,
- stelaże metalowe do transportu szyb, lub elementów karoserii,
- dedykowane opakowania współpracujące z robotami,
- palety,
- paletopojemniki IBC,
- opakowania plastikowe typu KLT i KTP.
Jednak najważniejszym kryterium jest wynik analizy biznesowej, która powinna brać pod uwagę nie tylko wartość opakowania, ale również koszty ukryte. Do analizy TCO bierzemy:
- wskaźnik strat,
- wskaźnik wykorzystania floty,
- koszty wynikając z nieterminowych dostaw, bądź wstrzymania produkcji,
- koszty związana z inwentaryzacją i poszukiwaniem nośników,
- ślad węglowy i jego redukcję dzięki lepszej widoczności łańcucha dostaw.
W wielu sytuacjach przeprowadzane testy pilotażowe pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć sytuację i konkretnie pokazać realne oszczędności
Ważne! Pamiętajmy też, że trackery umożliwiają monitoring wielu parametrów dotyczących stanów pojemników oraz ich zawartości. Dostępne są m.in. sensory temperatury, akcelerometry, pomiar poziomu zapełnienia, zmiany kierunku lub np. złożenia lub rozłożenia nośnika.
Możliwe efekty:
- Zwiększenie dokładności dostaw o 40%,
- Zmniejszenie ryzyka niedostępności 25%
- Redukcja wielkości floty o 10-15% pozwlająca uwolnić zamrożony CAPE,
- Ograniczenie strat nośników 90%,
- Automatyczne monitorowanie, rozliczanie i raportowanie czasów przetrzymywania przez klientów.
Co ważne, te efekty są osiągalne bez konieczności wdrażania jakiejkolwiek infrastruktury sieciowej po stronie klienta.
Podsumowując wdrożenie trackingu zwrotnych opakowań transportowych przynosi szereg korzyści biznesowych takich ograniczone straty opakowań, a więc niższy CAPEX, niższe koszty zarządzania oraz ograniczone ryzyka kontraktowe.
Autor: Michał Kowalski – ponad 20 lat doświadczenia w obszarach budowania i wdrażania nowych strategii, rozwoju biznesu oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań w organizacjach. Od 5 lat z pasją wdraża projekty cyfryzacji I optymalizacji łańcuchów dostaw z wykorzystaniem przemysłowych rozwiązań IoT. Partner w Sigfox Poland – dostawcy kompletnych rozwiązań internetu rzeczy oraz polskiego operatora Sigfox – pierwszej globalnej sieci działającej w ponad 70 krajach, cyfryzującej w samych procesach logistycznych kilka milionów różnego typu nośników.
Zapisz się do naszego newsletter’a na LinkedIn już teraz.
Autor