Co wspólnego mają: IoT, cyfrowy bliźniak oraz most wydrukowany w 3D?
Kto z Was wie, że w Amsterdamie ludzie chodzą po wydrukowanym na drukarce 3D moście?
I do tego – monitorowanym przez prawie 100 sensorów IoT?
Czujniki nacisku oraz przemieszczenia, akcelerometry, inklinometry oraz czujniki temperatury i naprężenia – wszystkie umieszczone w komorach pod mostem, w poręczach, krawężnikach i w pobliżu mostu. Poza parametrami pracy samego mostu, zbierane są również dane o pogodzie i warunkach wokół mostu.
Do tego kamery umożliwiające skorelowanie danych o stanie konstrukcji z zachowaniem przechodzących przez most osób.
Łącząc i analizując wszystkie dane można wyjaśnić, w jaki sposób ruch pieszych oraz otoczenie wpływają na konstrukcję mostu. To z kolei pozwala przewidywać zachowania mostu i materiału, którego został wydrukowany.
Analiza danych w ramach projektu pozwoli udoskonalić samą technologię, otwierając drogę do drukowania bardziej złożonych i jeszcze bezpieczniejszych konstrukcji.
Wszystkie dane z czujników są transmitowane do komputera znajdującego się w pobliżu mostu. Stamtąd przesyłane są do The Alan Turing Institute w celu dalszej analizy.
O ile większość danych to same wartości i znaczniki czasu, o tyle przetwarzanie danych z kamer było pewnym wyzwaniem z punktu widzenia ochrony danych osobowych. Obraz ludzi zamieniany jest na zanonimizowane “szkieletowe” figurki i w tej formie przesyłany na serwery.
Na czele projektu stoi MX3D, a wśród uczestników znajdziecie między innymi Autodesk, AMS Institute, The Alan Turing Institute, czy City of Amsterdam.
Jeżeli chodzi o nasze realia – możemy dla Was zbudować cyfrowego bliźniaka np. Waszego łańcucha dostaw, Waszego magazynu lub np. centrum handlowego – mamy na to „przepisy” 🙂
A o drukowanym moście poczytacie na stronie https://www.smartbridgeamsterdam.com/.
Autor