Wsparcie funkcjonowania sprzętu obsługi naziemnej (GSE) na lotniskach
Żadne współczesne lotnisko nie mogłoby funkcjonować bez sprzętu wspierającego obsługę naziemną. Sprawna obsługa każdego przylotu i wylotu jest możliwa właśnie dzięki tym urządzeniom, które pomagają m.in. w zarządzaniu bagażem, transportowaniu pasażerów na pokład samolotu czy do budynku lotniska, a także w uzupełnianiu zaopatrzenia w samolocie.
Przykłady sprzętu:
- Rękawy lotnicze
- Autobusy pasażerskie
- Transportery bagaży
- Kontenery
Wyzwanie:
Zarządzanie wszystkimi urządzeniami w czasie rzeczywistym jest kluczowe, aby zapewnić wysoką jakość obsługi we wszystkich obszarach, niezależnie od tego, czy chodzi o sprawny transport bagaży pasażerów, czy uzupełnienie stanu materiałów technicznych w samolocie.
Niektóre rejsy przybywają z opóźnieniem, a czasami załogi proszą o pomoc z niespodziewanymi sytuacjami – wszystko to sprawia, że nawet najlepiej ustawiony harmonogram nieustannie się zmienia, a bieżący wgląd w stan sprzętu jest konieczny do ustalenia, które zasoby są dostępne i mogą zostać wysłane do wsparcia awarii na pokładzie.
Brak kontroli nad sytuacją może prowadzić nie tylko do obniżenia satysfakcji pasażerów, ale także do kar finansowych za przetrzymywanie sprzętu w niedozwolonej strefie – konieczna jest zatem kontrola działań kontrahentów, którzy wynajmują urządzenia.
Rozwiązanie:
Czujniki SigFox instalowane na każdym sprzęcie sprawnie przesyłają dane o ich lokalizacji, zużyciu i harmonogramie działania. To umożliwia ustawienie powiadomień o nieprawidłowościach, związanych np. z przebywaniem sprzętu w niedozwolonej strefie lub niestandardową trasą, co mogłoby świadczyć o próbie kradzieży. Dzięki bieżącemu wglądowi w stan maszyn, można również analizować intensywność ruchu w danym miejscu lub o danej porze dnia i podejmować odpowiednie działania w celu optymalizacji wykorzystania sprzętu czy harmonogramu jego działania.
Efekty:
- Skuteczniejsza prewencja przed kradzieżami lub zagubieniem
- Lepsze zarządzanie sprzętem oraz prawidłowością jego wykorzystania
- Zredukowanie liczby maszyn w flocie dzięki lepszemu zarządzaniu
- Sprawniejsze reagowanie na ewentualne uszkodzenia
- Zbieranie danych historycznych umożliwia lepszą analizę działania poszczególnych urządzeń oraz pracowników
- Zwiększenie liczby punktualnych odlotów o 20%
- Zmniejszenie kosztów pracy czy paliwa o 10%
- Redukcja kosztów funkcjonowania GSE o 25%