Opakowania zwrotne (w tym kontenery, wózki, palety, kosze itd) zostały docenione przez świat logistyki z kilku powodów. Są uniwersalne (można je zastosować w prawie każdym sektorze), wygodne, ekologiczne. Przede wszystkim zaś, pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, dlatego chętnie zastępuje się nimi opakowania jednorazowe, w których dostarczamy towary. IoT otworzyło drogę do kolejnych optymalizacji w tym obszarze.
Wyzwanie obrócone w dodatkowe korzyści.
Stosowanie opakowań zwrotnych przez firmy logistyczne przynosi jednak również wyzwania. Wielu managerów zwykło je akceptować, jako nieuniknioną konsekwencję, nie wiedząc, że dzięki wykorzystaniu IoT również i to można zamienić w dodatkową, wymierną korzyść.
W zależności od liczby opakowań, złożoności procesów logistycznych oraz liczby uczestników łańcucha dostaw, efektywne zarządzanie całą flotą może być skomplikowane i generować ukryte koszty. Tkwią one w nieoptymalnie wykorzystanych zasobach. Dodatkowo, brak możliwości jasnego podziału odpowiedzialności pomiędzy uczestnikami cyklu logistycznego może prowadzić do nieporozumień na styku z klientami oraz partnerami biznesowymi.
Problem ten da się skutecznie i opłacalnie rozwiązać dzięki technologii internetu rzeczy, oferującej możliwość śledzenia wózków, kontenerów, różnego typu skrzyniopalet, koszy, czy palet. Dotychczas zrealizowane projekty pokazują, że w łatwy sposób można zwiększyć rozdzielczość monitorowania zasobów np. z poziomu samochodów do poziomu pojedynczego opakowania zwrotnego – na każdym etapie procesu logistycznego. Jak daleko sięgają skutki takich wdrożeń? Na przykładzie kontenerów, McKinsey Global Institute policzył, że do 2025 oszczędność wygenerowana dzięki użyciu IoT sięgnie 13 miliardów dolarów amerykańskich. Wraz z wykorzystaniem tej technologii, koszt eksploatacji kontenera redukuje się o 10 do 25%.
Wraz z możliwością monitoringu zasobów odbiorcy wspomnianych rozwiązań opartych o IoT dostają do dyspozycji cyfrowe centrum zarządzania, które można porównać z wieżą kontroli lotów. Z tą różnicą, że jest nim (w przypadku naszej oferty) wygodna w użyciu aplikacja działająca w chmurze, do której dane płyną z mobilnych, łatwych w instalacji sensorów. Poza informacjami o lokalizacji i przepływach, możliwe jest wzbogacenie uzyskiwanych danych o poziom temperatury, wilgotności i innych parametrów.
Rewolucja w kosztach wdrożenia.
Pomimo, że różnorodne narzędzia do śledzenia opakowań oparte o IoT są dostępne na rynku już od pewnego czasu, na przeszkodzie do ich ekspansji były wysokie koszty początkowej inwestycji. Wynikały one z ceny dostępnych czujników i ich późniejszej obsługi.
Technologia Sigfox dała bodziec rozwojowi alternatywnych urządzeń i ekosystemu ich obsługi. W naszym rozwiązaniu koszt czujników oraz ich autonomia (często przekraczająca 5-6 lat na jednej baterii) sprawiają, że dopiero dzisiaj możliwe jest uzyskanie pozytywnych wyników business case’ów takich wdrożeń.
Do głównych korzyści śledzenia opakowań zwrotnych z zastosowaniem technologii Sigfox zaliczamy:
- optymalizację wielkości floty do faktycznych potrzeb logistycznych,
- ograniczenie strat środków trwałych i nakładów potrzebnych na zakup nowych opakowań,
- pośrednio optymalizację kosztów transportu i ograniczenia emisji CO2,
- eliminację ukrytych kosztów obsługi łańcucha dostaw (ręczna inwentaryzacja i zarządzanie flotą, błędy ludzkiej pracy, etc.),
- optymalizację zapasów i dostosowanie ich do faktycznej produkcji wynikającej z możliwości łańcuch dostaw,
- automatyzację procesów i komunikacji z partnerami oraz klientami.
Jeżeli interesują Was możliwości podniesienia wydajności łańcucha dostaw, zapraszamy na webinarium – opowiemy Wam o konkretnych projektach, zastosowanych rozwiązaniach i osiąganych korzyściach.